Одним із найнебезпечніших напрямів російської пропаганди є вплив на молодь. Російські спецслужби активно використовують соціальні мережі та онлайн-ігри для того, щоб поширювати серед молоді дезінформацію та ідеї насильства, зокрема масшутінга та мінування закладів освіти.

З метою формування у студентської молоді негативного ставлення до російської пропаганди та створенню ефективної системи протидії дезінформації 01 лютого 2024 року відбулась організована Науково-методичним центром ВФПО онлайн-зустріч студентської молоді з інспекторами відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції.

Ворожа пропаганда спрямована на різні соціальні групи. Одним із напрямів російської пропаганди є вплив на молодь через:

• медійні джерела: російські ЗМІ та інші медіаресурси активно використовуються для поширення пропагандистського контенту серед молоді. Це може бути здійснено через телебачення, інтернет, соціальні мережі тощо;
  • інтернет та соціальні мережі: російська пропаганда активно працює в інтернеті, створюючи та поширюючи дезінформацію через соціальні мережі, форуми та інші онлайн-платформи;
  • освітні програми: російська пропаганда може впливати на молодь через освітні програми та матеріали, спрямовані на формування певного світогляду та перекручення історії;
  • культурні заходи та мистецтво: вплив на молодь може здійснюватися через культурні заходи, фільми, музику та інші форми мистецтва, які підтримують пропагандистські ідеї з метою формування сприйняття світу, яке відповідає пропагандистським цілям.

Щоб уникнути потрапляння на гачок інформаційної пропаганди, важливо використовувати критичне мислення та ретельно перевіряти інформацію, яка вами споживається. Кілька порад:

1. Перевіряйте джерела: перед тим як ділитися чи вірити інформації, перевірте її відповідність відомим та незалежним джерелам. Приділяйте увагу авторитетним новинним агентствам і визнаним експертам.
  2. Будьте обережні з соціальними мережами: соціальні мережі можуть бути поширювачами фейків та пропаганди. Перевіряйте інформацію перед тим, як натискати «Поділитися» чи «Лайк».
  3. Аналізуйте мовлення та тон: звертайте увагу на тон і мовлення інформації. Якщо воно агресивне, емоційне та спрямоване на роздратування, це може бути елементом пропаганди.
  4. Розрізняйте факти від думок: пам’ятайте, що думка не є фактом. Якщо інформація надана як факт, перевірте його правдивість.
  5. Розвивайте медіаграмотність: розумійте, як працюють медіа та як вони формують інформацію. Медіаграмотність допоможе розрізнити об’єктивність від спотворень.
  6. Не довіряйте без перевірки: будьте обережні з інформацією, яка виглядає як сенсація або важлива новина. Перевірте її, перш ніж робити висновки чи ділитися нею.
  7. Вивчайте критичне мислення: навчайте себе критичному мисленню, щоб розрізняти факти від думок та виявляти можливі маніпуляції.

Застосування цих порад допоможе бути більш обізнаними та відповідальними споживачами інформації.