27 вересня в усьому світі відзначається Всесвітній День туризму. Свій початок це свято бере ще у 1979 році з іспанського міста Торремолінос, в якому відбулося урочиста подія започаткування та прийняття статуту головної міжнародної міжурядової організації у сфері подорожей і туризму Всесвітньої туристичної організації. У жовтні 1997 року Україна стала дійсним членом цієї організації, а вже у 1998 році розпочала святкувати разом з усім світом День туризму 27 вересня.

На жаль, в умовах сьогодення, ця галузь переживає тяжкі часи. Війна в Україні вплинула не лише на український туризм, а й на ситуацію в Європі в цілому. Повномасштабне вторгнення росії збільшило невизначеність європейців. Потенційні втрати української туристичної економіки від війни – це скорочення надходження від галузі до держбюджету у 2022 році на понад 30%.

Однак, фахівці туристичного бізнесу не втрачають оптимізм та працюють у напрямку розвитку галузі, застосовуючи нові туристичні тренди та методики.

27 вересня 2023 року у Запоріжжі відбувся круглий стіл з питань відновлення туризму. Ключовими темами стало обговорення поточних проблем, стратегічних напрямів розвитку туристичної сфери у воєнний та повоєнний період. Серед запрошених на захід були представники туристичного бізнесу, музеїв, власники зелених садиб, науковці в сфері туризму: ТДАТУ та Запорізькій національний університет.

Від Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, були присутні д.е.н., професор, гарант освітньої програми «Туризм» другого магістерського рівня вищої освіти Ірина Колокольчикова, д.е.н., доцент Анастасія Коноваленко, к.е.н., доцент, завідувачка кафедри економіки і бізнесу Лариса Болтянська, які є також членами ГО «Запорізька обласна туристична асоціація».

Почесна голова виконавчої ради ГО «Запорізька обласні туристична асоціація» Людмила Брацило представила ключові напрями діяльності туристично-рекреаційної галузі Запорізької області під час військової агресії рф та окреслила основні завдання на повоєнний період. Представниками наукової спільноти були обговорені питання фахових компетентностей майбутніх бакалаврів та магістрів. Людмила Федорівна надала ряд цінних пропозицій та порад щодо подальшого удосконалення освітніх програм 242 «Туризм» бакалаврського та магістерського рівнів, так як є однією з розробників програми магістерського рівня.

Результатом роботи круглого столу та зустрічі науковців з представниками туристичної спільноти стало визначення ключових питань, які потребують вивчення, аналізу та прогнозування з наукової та практичної точки зору, обговорення пропозицій програмних результатів навчання здобувачів освіти і графік наступних зустрічей практиків, освітян та представників влади. Ми впевнені, що такий симбіоз практики, науки та творчого підходу дасть свої плоди та туризм Запорізького краю буде мати стрімкий розвиток у післявоєнні часи.

Ірина Колокольчикова;
д.е.н., професор