20 лютого в Україні відзначають День Героїв Небесної Сотні – на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які загинули у Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській.

Верховна Рада визнала Революцію гідності одним із ключових моментів українського державотворення та виразником національної ідеї свободи.

Наукова бібліотека до Дня Героїв Небесної Сотні підготувала тематичну виставку «Євромайдан: як перемогла гідність». На виставці представлена хроніка історичних подій зими 2013-2014 років; кращі світлини Революції, мистецтво Майдану, а також документальні та художні видання: часописи «Новое время страны», «Корреспондент», «Українська культура»; книги: Н. Семенченко «Революція», А. Мухарський «Майдан. Революція духу», Д. Павличко «Вірші з майдану», М. Матіос «Приватний щоденник», А. Кокотюха «Вогняна зима», Д. Сухінін «Вогняні роси», Н. Рубінська «Крила надії» тощо.

Ті лютневі дні 2014 року були сповнені болем, люттю, самопожертвою і відчайдушністю одних та нелюдською жорстокістю інших.

Вони віддали своє життя під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Гинули за честь, за волю, за право бути народом.

Всього під час Майдану постраждали 2,5 тисячі людей, 105 Героям Небесної Сотні посмертно надано звання Герой України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський та громадяни Грузії Зураб Хурція і Давид Кіпіані – посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні.

Україна заплатила надто високу ціну за звільнення від диктатури й свій цивілізаційний вибір – бути частиною Європи. Ніхто не в праві забути морозні дні 2013 – 2014 року, коли від напруги закипала в жилах кров, коли в ім’я віри і правди один за одним падали від куль майданівці, аби прорости в наших серцях червоними квітами пам’яті.

До сьогоднішніх роковин наймасовіших розстрілів протестувальників під час Революції Гідності Національний музей Революції Гідності за інформаційної підтримки Українського інституту національної пам’яті розпочав інформаційну кампанію «Вдячні за свободу».

Ольга Білоцька,
директор наукової бібліотеки