10 грудня у світі відзначають Міжнародний день захисту прав людини. Ця дата була встановлена Генеральною Асамблеєю ООН у 1950 році на честь прийняття 10 грудня 1948 року Загальної декларації з прав людини. Декларація стала першим світовим документом, що сформулював положення про права людини.

Загальна декларація прав людини є видатним документом у історії людства. Загальна декларація прав людини закріплює:

– рівність людей — всі люди народжуються вільними і рівними у правах;

– заборону дискримінації за ознаками статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії й за іншими ознаками;

– право кожного на життя, свободу і особисту недоторканість;

– заборона рабства і работоргівлі;

– заборона тортур або жорстокого поводження;

– право кожного на правосуб’єктність;

– рівність всіх перед законом;

– право на звернення до суду;

– заборона довільних арештів;

– презумпцію невинності і заборону зворотної сили кримінального закону;

– право на свободу пересування і вільний вибір місця проживання;

– право на громадянство;

– право на вступ до шлюбу;

– право володіти майном;

– право на свободу переконань;

– право на мирні збори;

– право на участь в управлінні суспільними і державними справами;

– право на працю та інші права і свободи людини.

Вона проголосила рівність всіх жителів планети перед законом. Людина, її життя і гідність, права та свободи визнано найвищою цінністю кожної держави. Проголошено, що всі люди рівні у своєму достоїнстві та правах. При цьому права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Вони належать кожній людині від самого народження й впродовж усього життя, не залежать від волі держави, не даруються й не можуть бути скасовані.

Щорічно з 2008 року в Україні проводиться Всеукраїнський тиждень права. У рамках тижня права наукова бібліотека підготувала тематичну виставку, на якій представлені видання: А.І. Дмітрієв «Міжнародне публічне право», В.Д. Гапотій «Основи правознавства», В.В. Кравченко «Конституційне право України», О.С. Зимогоров «Як захистити та відстояти свої права», В. Омелькін «Швидка юридична допомога» та ін. У періодичних виданнях «Право України», «Офіційний вісник України», «Економіка та держава» висвітлюються питання: «Захист прав і свобод людини в Україні», «Права і свободи людини і громадянина», «Експертиза нормативно-правових актів та їх проектів на відповідність конвенції про захист прав людини».

Сьогодні Україна, як і весь світ, зіткнулась із особливою жорстокістю та неповагою до прав людини. Окупація Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим, агресія Російської Федерації на сході України, численні терористичні акти та військові конфлікти по всьому світу свідчать про неспроможність як окремих держав, так і світової спільноти забезпечити на належному рівні захист прав людини і основоположних свобод. Тому як ніколи суспільство має згуртуватись для досягнення спільної мети – захисту прав людини та створення  сприятливих та безпечних умов життя в усьому світі.

 За матеріалами наукової бібліотеки