01 листопада 2023 р. відбулась зведена кураторська година на тему:  «Академічна доброчесність – запорука якісної освіти», яку було організовано відділом моніторингу якості освітньої діяльності Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного.

У заході взяли участь понад 300 науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного. До слухачів із вступним словом звернувся перший проректор ТДАТУ, к.т.н., доцент Олександр Ломейко. Він наголосив, що зібрання щодо дотримання норм академічної доброчесності проводяться в Університеті щороку як на рівнях кафедр, факультетів, так і закладу вищої освіти в цілому. Питання забезпечення академічної доброчесності останнім часом привертають підвищену увагу науковців та освітян не лише в Україні, але й у всьому світі. Розвиток сучасних технологій не лише значно розширює можливості для досліджень у всіх сферах, а і можливості для плагіату, фабрикації, фальсифікації та інших порушень академічної етики.

Пан Олександр представив доповідачку семінару, завідувачку відділу моніторингу якості освітньої діяльності, доцента Радмілу Скляр. На початку своєї доповіді, вона акцентувала увагу присутніх на меті даного зібрання – це доведення змін у нормативних документах ТДАТУ щодо дотримання норм академічної доброчесності в розрізі функціонування системи внутрішнього забезпечення якості Університету. А також, узагальнені  показники опитування здобувачів вищої освіти за анкетою «Академічна доброчесність», аналіз яких в розрізі освітніх програм дасть можливість покращити якість надання освітніх послуг ТДАТУ.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про вищу освіту», «система внутрішнього забезпечення якості вищої освіти має забезпечувати «дотримання академічної доброчесності працівниками закладів вищої освіти та здобувачами вищої освіти». З урахування вимог існуючого законодавства в університеті розроблені та затверджені наступні нормативні документи: Положення про систему внутрішнього забезпечення якості вищої освіти, Кодекс честі, Антикорупційна програма, Положення про систему запобігання та виявлення академічного плагіату в ТДАТУ та нове Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу в ТДАТУ (Наказ ректора №94-ОД від 26.09.2023 р.), якими повинні керуватися у своїй освітній та професійній діяльності всі учасники освітнього процесу.

Пані Радміла більш детально зупинилася на доведенні основних вимог Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу в ТДАТУ,  яке визначає засади забезпечення академічної доброчесності в освітній діяльності ТДАТУ, підстави та порядок притягнення науково-педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти до академічної відповідальності за порушення вимог академічної доброчесності.

Однією з основ формування доброчесного академічного середовища є розуміння всіма його членами необхідності дотримання принципів академічної доброчесності: чесності, поваги, відповідальності, справедливості, прозорості, сміливості, довіри, нульової толерантності тощо.

Порушенням академічної доброчесності вважається:

  • академічний плагіат;
  • недобросовісне використання результатів власної освітньої, наукової, творчої мистецької діяльності;
  • академічна фабрикація;
  • академічна фальсифікація;
  • присвоєння авторства;
  • посередництво у створенні академічного твору на замовлення;
  • несамостійне виконання завдання;
  • порушення вимог щодо оцінювання;
  • протиправний вплив та отримання неправомірної вигоди в академічній діяльності;
  • неспроможність реагувати та\або невжиття заходів реагування на виявлені порушення академічної доброчесності.

Реагування на порушення академічної доброчесності здійснюється шляхом притягнення до відповідальності та застосування інших заходів реагування. Порядок виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності визначається Вченою радою ТДАТУ з урахуванням вимог Закону України «Про освіту», Закону України «Про вищу освіту» та внутрішніми  Положеннями Університету.

Обов’язковій перевірці на академічний плагіат підлягають навчальні видання, яким надається гриф Вченої ради, кваліфікаційні роботи здобувачів вищої освіти, дисертаційні роботи на здобуття наукових ступенів на етапі представлення матеріалів робіт до розгляду спеціалізованою вченою радою. Тому, між Таврійським державним агротехнологічним університетом імені Дмитра Моторного та сервісом перевірки оригінальності тексту Unicheck Україна заключено договір про надання послуг з метою сприяння розвитку академічної доброчесності при здійсненні освітньої діяльності.

Результати опитування здобувачів вищої освіти за анкетою «Академічна доброчесність» показали високі показники якості освіти в Університеті за всіма запропонованими критеріями оцінювання. З метою їх більш детального розгляду, відділом моніторингу якості освітньої діяльності будуть опрацьовані аналітичні звіти відповідно до кожної освітньої програми та після аналізу робочими групами ОП з наданням пропозицій щодо покращення стану академічної доброчесності, розміщені на веб-сайті Університету.

Академічна доброчесність не зводиться лише до заборони академічного плагіату, академічної фальсифікації, академічної фабрикації, списування та інших недоброчесних дій. Вона включає в себе широкий спектр етичних і правових вимог до здобувачів вищої освіти і викладачів, якими вони мають керуватися під час навчання, викладання або провадження наукової (творчої) діяльності, і виконання яких власне й забезпечує довіру до результатів навчання, викладання або наукових пошуків у нашому Університеті.

Відділ моніторингу якості освітньої діяльності ТДАТУ