Агроекологія базується на застосуванні процесів екологічної саморегуляції, що відбуваються при взаємодії різних організмів в межах ділянки та місцевості. Саморегуляція сприяє задоволенню потреб агроекосистеми а, отже, меншій залежності від зовнішиіх ресурсів і зниженню негативного впливу сільського господарства на довкілля.

Але агроекологія – це не лише агрономія. Вона також передбачає місцеве та соціально справедливе виробництво їжі зі зменшенням транспортування, втрат продукції та покращенням економічної стійкості та продовольчого суверенітету спільнот. Саме тому розвиток агроекологічних систем набуває особливого значення під час криз, коли постачання пального, агрохімікатів та насіння ускладнене або неможливе.

З 10 по 14 жовтня 2022 р. Форумом сільськогосподарських наук Ганса-Айзенмана (HEF) Мюнхенського технічного університету (TUM) за підтримки Joachim-Herz-Foundation та The Foundations of the Cologne Gymnasium and Endowment Fund та Відкритим міжнародним університетом розвитку людини “Україна” була організована Осіння школа з агроекології та міського землеробства.

Студенти ТДАТУ спеціальностей Агрономія, Садівництво та виноградарство, а також викладачі кафедри рослинництва та садівництва прийняли участь у роботі німецько-української осінньої школи.

Німецько-українська осіння школа познайомила з підходами та методами агроекологічного виробництва їжі, зокрема з пермакультурою та компактним міським фермерством. Це сталі та довготермінові підходи до подолання продовольчої кризи а також методи господарювання, що підтримують біорізноманіття.

Слухачам була представлена тематика курсу, яка охоплювала розділи: «Агробіорізноманіття та дизайн полікультур, Мікробіота ґрунту та біопрепарати, Стале міське фермерство, Агробіорізноманіття в місті, Економічна доцільність та маркетинг продукції міського фермерства».

У міні групах під керівництвом експертів слухачі мали можливість розробляти агроекологічні проекти.

Міжнародні експерти (Dr. Pavlo Ardanov (ZALF, researcher; University Ukraine, docent); Dr. Julia Schmack (TUM, Urban Productive Ecosystems); Prof. Peter Annighöfer (TUM, forest and agroforestry systems); Prof. Dr. Markus Andreas Meyer (Anhalt University of Applied Sciences, Department of Agriculture, Ecotrophology, and Landscape Development); Dr. Iryna Gumeniuk (Institute of Agroeсology and Environmental Management of NASU, Head of laboratory of ecology of microorganisms); MSc Tetiana Herasko (Tavria State Agrotechnological University, docent); Claudia Luksch, Prof. Senthold Asseng (HEF) та інші спікери поділилися досвідом в напрямках сталого землекористування, зміни клімату, біорізноманіття та безпеки харчових продуктів.

Участь у роботі подібних тренінгів розглядається сучасним суспільством як неформальна освіта, яка дозволяє здобувачу вищої освіти значно розшитити свої уявлення та сформувати навички в професійній сфері. Також за участь в Осінній школі студенти отримали навчальні кредити (5 ECTS), інші учасники – сертифікат про участь.

Сподіваємося, що Осіння школа буде сприятиме довгостроковій співпраці між установами та обміну між студентами, викладачами та практиками.