В Ізраїлі є чому повчитись! Саме після поїздки до цієї країни влітку 2016 року в рамках співробітництва Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва з Ізраїльським агентством міжнародного співробітництва МАШАВ три представниці Таврійського державного агротехнологічного університету посприяли важливим змінам в освітньому процесі закладу.

Викладачі отримали можливість стати учасницями міжнародного курсу в Ізраїлі «Підтримка жіночого підприємництва як фактор сталого розвитку», організованого Міжнародним учбовим центром ім. Голди Меїр на горі Кармель (МСТС).

Після повернення жінки спільно з керівництвом університету, інформаційно-консультаційним центром «Агро-Таврія» та за підтримки Проекту UHBDP організували бізнес-школу для студентів, яка успішно працює з жовтня 2016 року.

«Я навіть не очікувала, що буде такий інтерес до бізнес-школи, – ділиться враженнями Тетяна Бакіна, доцент кафедри Економіки, одна із організаторів навчання, – було дуже багато бажаючих, і навіть не тільки студенти, а просто зацікавлені мешканці Мелітополя, які дізнавшись про цей курс, запитували, чи можуть вони в ньому взяти участь!»

Нова бізнес-школа – це факультативний курс тривалістю 34 академічних години з періодичністю проведення занять – 2 рази на тиждень по 2 академічні години для студентів 3-5 курсів Таврійського державного агротехнологічного університету. Мета цієї школи – навчити студентів організовувати свій бізнес.

Четвертокурсниця Ольга, яка навчається за спеціальністю «Облік та аудит», цілеспрямовано обрала новий бізнес-курс: «Мої батьки живуть в Херсонській області, в них є земля і техніка. Вони вирощують зернові культури. Багато знань я отримала від них. Але я бачу, як наше господарство «тупцює на місці», не розвивається. Я думаю, тут мені допоможуть чітко визначити пріоритети, отримати потрібну інформацію, знання: як  почати, з чого, куди звертатись, які документи необхідні, чи буде вигідним той чи інший вид сільськогосподарської продукції, що змінити в господарстві батьків, щоб воно стало більш рентабельним».

А ось відгук Володимира, майбутнього інженера-механіка сільськогосподарських машин: «У моїх батьків є земля. Я хочу працювати в селі і жити на своїй землі, займатись вирощуванням часника та картоплі, займатись тваринництвом. Тому очікую від бізнес-курсу, що мені тут допоможуть зрозуміти, як відповідно до законодавства оформити свою справу, як вести документацію, підкажуть, чого вимагає ринок, і що допоможе мені отримати максимальний прибуток. Я вважаю, що в Україні майбутнє – за малими фермерами. В Ізраїлі фермери забезпечують потреби населення своєї країни в продуктах харчування на 95%, а ще експортують свою продукцію в інші країни. Я також мрію про ефективний, прибутковий бізнес. Інструмент для досягнення моєї мрії – цей новий курс».

На початку до групи записалось майже вдвічі більше студентів, ніж планувалось. Програма навчання була дуже насиченою – починаючи від механізму створення власної справи, розробки бізнес-моделей за технологією CANVAS і закінчуючи оподаткуванням та побудовою мереж для просування своєї продукції (так званий, нетворкінг). І все це – не просто «суха» теоретична викладка, а із запрошенням справжніх фахівці-практиків у відповідних сферах.

Характерна особливість цієї бізнес-школи в тому, що на початку навчання студенти об’єднуються у групи «за бізнес-інтересами» по 3-4 особи і обирають собі ідею, з якою працюють до закінчення курсу. Протягом цього часу вони розробляють концепцію провадження підприємницької діяльності, вчаться складати бізнес-план, робити відповідні розрахунки і на останньому занятті презентують свої напрацювання.

«Це дає можливість згрупувати знання в єдине ціле і прослідкувати увесь процес: від ідеї – до детального плану щодо її впровадження», – пояснює Тетяна Куліш, кандидат ек. наук, доцент кафедри Маркетингу, яка теж брала участь у візиті до Ізраїлю і розробці даного навчального курсу.

«Я займаюсь навчанням з бізнес-планування», – продовжує думку Наталія Шквиря, доцент кафедри Маркетингу, третя учасниця навчальної поїздки до Ізраїлю та розробки концепції бізнес-школи, – «виділених годин не вистачає, щоб повністю підготувати бізнес-план, тому додатково я ще проводжу консультації для студентів, а навчання в бізнес-школі дозволяє побачити результати ідеї, бо все відбувається, починаючи від аспектів реєстрації підприємницької діяльності і закінчуючи визначенням економічної ефективності впровадження цієї ідеї. Виглядає як цикл. Таке навчання дуже важливе особливо для студентів технічних спеціальностей. Студенти економічних факультетів вже мають певне підґрунтя для проведення подібних розрахунків, а от для студентів технічних спеціальностей – це новий матеріал».

Якщо університет сільськогосподарський, скажете Ви, то і бізнес-плани – теж про вирощування сільськогосподарських культур. Так, погодимось, але частково. В даному університеті працюють різні факультети – «Економіка і бізнес», «Агротехнологія та екологія», «Інженерія та комп’ютерні технології», «Енергетичний факультет», «Механіко-технологічний факультет».

Поряд із традиційними сільськогосподарськими напрямками, наприклад, вирощування малини чи грибів студенти для розробки бізнес-планів обрали й інші, зовсім далекі від цієї галузі теми: «Створення центру по обслуговуванню комп’ютерів», «Випічка кондитерських виробів», «Організація роботи спортзалу», «Створення Центру з надання психологічних консультацій», «Організація виробництва весільних прикрас» та інші. Ось такі креативні студенти!

На початку грудня в Таврійському державному агротехнологічному університеті відбулося урочисте вручення сертифікатів студентам, які успішно закінчили це навчання. Побажаємо їм успіхів в майбутньому і найголовніше – знайти свою справу, яка б приносила їм не тільки прибуток, але і радість.

Інформацію з порталу

UHBDP