26 вересня 2023 року студенти ВСП “Новокаховський фаховий коледж ТДАТУ” взяли участь в заході, який був організований Науково-методичним центром вищої та фахової передвищої освіти спільно з відділом зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції, у форматі онлайн зустрічі зі студентськими колективами на тему «Інтернет шахрайство та кібербезпека в інтернеті».

Метою заходу є просвітницька робота щодо запобігання та попередження вчиненню правопорушень в освітньому середовищі та створення безпечних умов навчання, зокрема в умовах військової агресії російської федерації проти України.

Працівниця кіберполіції Євгенія Іванченко розповіла про основні правила поведінки в інтернет-середовищі:

1. НІКОЛИ НЕ ЗАЛИШАТИ СВОЇ ПЕРСОНАЛЬНІ ДАНІ НА НЕЗНАЙОМИХ АБО ПІДОЗРІЛИХ САЙТАХ – МОЖНА ПОТРАПИТИ НА ШАХРАЇВ!

Зазвичай шахраї працюють вночі, тобто: зламують акаунти, пересилають невідомі посилання, або пишуть такі звернення: «Любий друже…», «Ми з тобою давно знайомі…», «Позич гроші…». Прочитавши таке повідомлення вночі людина одразу може надіслати гроші шахраям.

2. НЕ ВАРТО ВІРИТИ ВСІМ ПОВІДОМЛЕННЯМ!

«Ваш родич потрапив в аварію. Необхідні гроші» – це інший тип повідомлень, які використовують шахраї в інтернеті. Гроші зазвичай потрібно платити терміново, оскільки, нібито, це питання життя та смерті. Так, особа отримавши повідомлення подібного змісту, починає панікувати та намагається допомогти своїй близькій людині та у стресовому стані перераховує кошти на вказаний рахунок. З часом виявляється, що все в порядку, а автор повідомлення більше не виходить на зв’язок. Отримавши таке повідомлення, насамперед варто діяти розсудливо. Для початку спробувати зв’язатись із людиною, стосовно якої ви отримали повідомлення.

Шахрайство – достатньо розповсюджений спосіб незаконного заволодіння чужою власністю. Злочинці постійно вигадають все нові й нові способи позбавлення людини її майна чи грошей. Шахраї діють не тільки на вулицях, а й телефоном, в інтернеті та ін. За факт доведеного шахрайства законодавством України передбачено кримінальну відповідальність.

Міра покарання за шахрайство передбачена статтею 190 Кримінального кодексу України:

– якщо вина правопорушника в шахрайських діях доведена вдруге або була вчинена групою осіб, відповідно до частини другої статті 190 КК передбачається позбавлення волі на строк до 3-х років;
– шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах, карається позбавленням волі на строк від 3-х до 8-ми років;
– при вчиненні шахрайства організованою групою або при заподіянні шкоди в особливо великих розмірах передбачено позбавлення волі строком від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна (частина четверта статті 190 КК України).