В Україні 22 червня відзначається День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. Сьогодні ми звертаємося до історії, щоб зачерпнути сил із джерел стійкості та нескореності. 22 червня, 80 років тому, почалась німецько-радянська війна.

На території України війна не припинялася 1225 днів і ночей — з 22 червня 1941 р. до 28 жовтня 1944 р. По всій території України точилися кровопролитні бої, більш ніж у 100 населених пунктах бої були особливо запеклими.

У період за 1941 – 1945 рр. Україна направила до збройних сил 7 млн. людей, кожен другий з них загинув. Наші воїни з честю виконали свій військовий обов’язок, внесли вагомий вклад у звільнення європейських народів від фашизму.

Загарбники нещадно грабували Україну. Мільйони юнаків і дівчат віком від 14 до 18 років було вивезено на примусові роботи до Німеччини. Для винищення населення на території України було влаштовано 150 концтаборів.

Війна – вічна тема в літературі, про неї вже написано безліч книг і ще немало буде написано. Адже твори на воєнну тематику не просто дозволяють переосмислити жахливі історичні події, але й навчитися цінувати мир тоді, коли він є.

Наукова бібліотека закликає віддати шану захисникам нашої Батьківщини та пропонує вашій увазі тематичну виставку ««Війна на сторінках книг – пам’ять завжди жива» та відео-презентацію «Книги воєнних часів».

На виставці «Війна на сторінках книг – пам’ять завжди жива», яка демонструється на навчально-науковому абонементі представлена документальна та художня література відповідної тематики: Алексей Исаев «22 июня 41-го», Іван Стаднюк «Москва, 41-й», Олександ Довженко «Україна в огні», Петро Ребро «Грім під Запоріжжям», Иван Стаднюк «Война», Светлана Алексеевич «У войны не женское лицо», «Лето 1941. Україна», Федор Моргун «Перепаханные поколения», Дмитро Клюєнко «В боях за визволення України», Владимир Литвинов «Поездизночи», Ніна Казімірова «Пам’ять серця», «Год 1941» тощо.

Відео-презентація «Книги воєнних часів», яка демонструється на офіційному YouTube каналі НБ, представляє раритетні книги фонду рідкісних і цінних видань, видані під час німецько-радянської війни у 1941-1945 роках. Це видання різної тематики: «Военный англо-русский словарь» 1942 року видання, А.А. Кживицкий «Тяговые свойства трактора на транспорте» 1941 року видання, К.А. Панютин «Учебник шофера газогенераторных автомобилей» 1943 року видання. Навіть видавалась художня література, серед якої «Вибрані поезії» Лесі Українки 1945 року видання та Вільям Шекспір «Ромео и Джульета» 1944 року видання, тощо.

На офіційному YouTube каналі НБ ТДАТУ демонструється відео «Дорогами пам’яті. Університет у роки Другої світової війни», де розповідається про подвиг студентів та викладачів ТДАТУ, що брали участь у війні.

На жаль, навіть після двох світових війн масові убивчі сутички не залишилися в минулому: в сучасному світі держави продовжують вирішувати конфлікти за допомогою зброї та надто пізно розуміють, що війна насправді не є вирішенням проблем. Моторошно усвідомлювати, що й для України війна стала частиною сьогодення, вже сім років вона забирає життя та змінює наше повсякдення.

Честь і слава захисникам Батьківщини!

Світлана Голодова,
завідуюча відділом
наукової бібліотеки