Разом з університетом своє 90-річчя відзначає наша наукова бібліотека, історія якої міцно пов’язана із славетною історією ТДАТУ. Так склалося, що свій ювілей бібліотека відзначає 30 вересня, в день нашого професійного свята – Всеукраїнського дня бібліотек.

90 років – це життя, історія, пам’ять, шлях від невеликої книгозбірні інституту до сучасного інформаційно-освітнього й культурно-просвітницького центру.

Бібліотека – ровесниця університету, створена у 1932 році на базі бібліотеки заводу-втузу. Разом з інститутом вона пройшла довгий та складний шлях становлення і розвитку.

У вересні 1941 року, напередодні фашистської окупації Мелітополя, 40 тис. найцінніших книг були евакуйовані до Ашхабаду разом з бібліотекарами, студентами, викладачами та співробітниками інституту. На жаль, після повернення в Мелітополь у1944, до бібліотеки повернулась невелика частина книжкового фонду. Бібліотекарі, викладачі й студенти інституту разом відновлювали бібліотеку, поповнювали книжковий фонд.

З 1946 по 1976 роки фонд бібліотеки збільшився до 243 тис. примірників. У ці часи бібліотека була розташована в головному корпусі інституту і займала площу 251 кв. м. Розуміючи важливе значення вузівської бібліотеки для підготовки фахівців, керівництвом було прийнято рішення розпочати будівництво нового приміщення бібліотеки.

У 1977 році був побудований Центр культури і дозвілля, в якому бібліотеці відійшло 2 поверхи загальною площею 1655 кв.м. Це дало можливість змінити структуру бібліотеки: виділити нові читальні зали і абонементи, відділи, сектори.

За значний історичний проміжок часу відбулося надзвичайно багато змін. Бібліотека набула статусу наукової; докорінно оновився фонд; в роботу запроваджено новітні інформаційні і комп’ютерні технології.

За останні роки фахівцями бібліотеки створено електронний каталог, електронну бібліотеку, інституційний репозитарій, власний сайт, який виконує функції інформаційного порталу. Щорічно збільшується кількість інформаційних on-line сервісів, культурологічних, історико-бібліографічних, бібліо- та наукометричних проектів.

Наукова бібліотека стала не просто місцем книгозберігання, а мозковим інформаційним центром університету, пов’язаним із світовими інформаційними ресурсами.

Будь-яку справу творять люди, вони є невід’ємною часткою історії бібліотеки. Гортаючи сторінки історії бібліотеки, згадуються керівники бібліотеки. Першим завідувачем бібліотеки був Сергій Костянтинович Марецький, який очолював бібліотеку з 1932 по 1941 рр. У післявоєнні роки, з 1946 по 1977р. бібліотекою керував Єрмілов Олексій Ілліч – фронтовик, енергійний, щирий пропагандист книги. Він сформував колектив, який за часи його керівництва збільшився від 6 до 24 співробітників.

Сім років завідувала бібліотекою Носова Таїсія Тихонівна. За часи її роботи бібліотека отримала нове приміщення. Багато сил було покладено на упорядкування книжкового фонду бібліотеки, організацію нових відділів. З 1985 по 2007, на посаді директора бібліотеки працювала Людмила Олексіївна Петрова. У той період розпочалась комп’ютеризація бібліотеки, було відкрито філії бібліотеки у гуртожитках, створено методичне об’єднання сільськогосподарських бібліотек Запорізького регіону. До складу об’єднання входило 12 бібліотек області.

Робота у бібліотеці – творча, цікава і натхнена праця. У різні роки в бібліотеці працювали висококваліфіковані, компетентні і авторитетні практики, віддані бібліотеці, книзі і своїй справі. Добрим словом згадуємо своїх колег, ветеранів бібліотеки – Ольгу Миколаївну Прусенко, Ларису Іванівну Байбєрову, Антоніну Семенівну Короткову, Наталю Іванівну Маргаринт, Валентину Антонівну Верещагіну, Ганну Петрівну Оксамитну, Наталю Петрівну Попову, Вікторію Павлівну Оганесян та багатьох інших.

Сьогодні наукова бібліотека переживає складні і драматичні часи. Повномасштабне вторгнення росії, окупація Мелітополя і всієї інфраструктури ТДАТУ, тимчасове переміщення до Запоріжжя – все це змінило наше життя, позбавило повноцінної роботи. Адже головний інформаційний ресурс – навчальні і наукові видання залишилися в приміщенні бібліотеки. Співробітники наукової бібліотеки тримають свій бібліотечний фронт – надають інформаційно-консультаційні та інші послуги викладачам, науковцям і студентам у дистанційному режимі.

Я вдячна співробітникам наукової бібліотеки, які залишилися відданими ТДАТУ, своїй бібліотеці, своїй професійній справі. Тримаймося, віримо і чекаємо на Перемогу, шановні колеги. Недарма цьогорічне гасло Української бібліотечної асоціації – Бібліотекарі! Будьмо з Україною!

Наукова бібліотеко, шановний колективе, з ювілеєм бібліотеки, з Всеукраїнським днем бібліотек !!!! Бажаю миру, життєвих сил, терпіння та міцного здоров’я, скорішого повернення у ТДАТУ, у свою наукову бібліотеку. Хай наукова бібліотека живе і процвітає багато років на користь університету і усій його спільноті!

Тримаємось! Єднаємось! Любимо свої бібліотеку й Україну! Разом до Перемоги!

Ольга Білоцька – директорка наукової бібліотеки