Забезпечити українські аграрні компанії висококваліфікованими кадрами, надати студентам можливість навчатися у найкращих лекторів України та світу, поспілкуватися з найуспішнішими персонами країни, – це та багато іншого пропонує удосконалена магістерська програма «Агрокебети». Вже майже рік її активно впроваджує Таврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного.

Цій темі була присвячена стаття у суспільно-політичній, рекламно-інформаційній газеті Василівщини «Нова Таврія» №17 (11556), від 29 квітня 2021 року. Журналіст видання відвідала ТОВ «АПК «Істок» (с.Балки), керівництво якого давно співпрацює з ТДАТУ і надає можливість проходити на базі господарства практику, переймати досвід фахівців.

Зараз на цьому підприємстві проходять виробниче навчання три студенти магістратури ТДАТУ за спеціальністю «Агрономія» – Андрій Медвєдєв, Артем Іванча та Роман Борисенко. Наставником, тобто ментором юнаків є досвідчений головний агроном підприємства Михайло Ткачук. Він розповів журналісту «Нової Таврії» чому виявив бажання брати участь у програмі «Агрокебети»:

– Програма «Агрокебети» — надзвичайно корисна, цікава, осучаснена і ефективна. Адже вона враховує побажання усіх задіяних сторін — науковців, студентів, виробників. І хоча наше господарство вже давно є майданчиком для агропрактики студентів даного університету, все ж «Агрокебети» розкривають ще більші перспективи для майбутніх фахівців. Наразі я є куратором виробничої практики трьох студентів магістратури Мелітопольського Таврійського державного агротехнологічного університету, майбутніх агрономів: Андрія Медведева, який вже майже рік співпрацює з нашим господарством, Артема Іванчі (він приїздив в «Істок» на практику, ще коли навчався на бакалавраті). І понад місяць у нас на практиці Роман Борисенко. Хлопці навчаються і працюють у господарстві, поєднуючи теорію з практикою, консультуються зі мною з приводу будь-яких питань з агрономії, досліджують, порівнюють, вивчають, роблять висновки. Вже майже самостійно проводили посівну, розписували застосування препаратів для обприскування рослин. Можна сказати, повноцінно виконують всі обов’язки агронома у господарстві, але під певним контролем. А згодом на основі отриманих знань писатимуть свої дипломні роботи. Вони вийдуть не просто кваліфікованими спеціалістами, а фахівцями зі стажем, якого так прагне кожен роботодавець, беручи на роботу молодого спеціаліста. У нашому випадку — це два в одному. Коли я погоджувався на участь у проекті «Агрокебети», то переслідував єдину мету: виховати достойну професійну зміну. І, перш за все, молода плеяда агрономів потрібна ТОВ «Істок».

Студенти ТДАТУ розповіли, чому, не дивлячись на ненормований робочий день та нестабільний графік роботи, вирішили пов’язати своє майбутнє з сільським господарством.

– Ми переконалися, що це наше покликання. Нині професія агронома у попиті і надалі також матиме свої перспективи з нормальним фінансовим забезпеченням, за умови, що ти дійсно знавець своєї справи, — говорять Андрій і Артем. — Нам все подобається. Аз поєднанням навчання і практики взагалі набули цінний досвід не лише агрономічний, а й спілкування з людьми в колективі. Адже це також важливо — уміти знайти спільну мову, уміти ставити конкретні завдання перед робітниками, брати відповідальність за власні рішення…

– Я також задоволений вибором своєї професії, — продовжує Роман Борисенко. – Сам я родом з сільської місцевості, моя мама працювала у сільському господарстві. Певно, саме вона і прищепила мені любов до землі, вплинула на мій вибір. І ось я вже без п’яти хвилин агроном і навіть вирощую пшеницю, горох, соняшник у солідному господарстві. Цього року планую виростити ріпак. Сподіваюся, що озброївшись порадами Михайла Петровича та викладачів ЗВО, все вдасться. Робота у полі – то цікавий неповторний досвід, який не замінить жодна теорія. Але і без її основ — нікуди!

Ось такі вони, щоденні будні агрокебетів на чолі з їхнім ментором (практикантів з керівником). Кожен розуміє, що робота відповідальна. Адже від того, наскільки грамотно спланувати весняний обробіток рослин, залежить кінцевий результат. Звісно, якщо погода змилостивиться. Тому досвідчений агроном, окрім ґрунтовних знань із рослинництва, селекції, механізації, екології, ще й трохи метеоролог. Він відчуває землю серцем і душею.

Про співпрацю з ТОВ «ВПК «Істок» розповіла проректор ТДАТУ з наукової роботи, професор Оксана Єременко.

– З ТОВ «АПК «Істок» наш Університет співпрацює дуже давно. І Головна мета цієї співпраці — не лише консультативна робота, а й, насамперед, підготовка кадрів як для даного господарства, так і для агросектора взагалі. І Михайло Ткачук практично завжди був серед наставників студентської молоді нашої кафедри рослинництва ім. професора В.В. Калитки. Тож коли у минулому році з’явилася програма «Агрокебети», ми, звісно, не могли не залучити Михайла Петровича в якості ментора даного проекту. Він надзвичайно кваліфікований, досвідчений, мудрий і комунікабельний. А це саме ті якості, які потрібні справжньому вчителю і керівнику в одній особі. Суть програми у тому, що кожен її учасник супроводжується ментором — ТОП-менеджером успішної агрокомпанії. У програмі – достатній рівень теоретичної бази для набуття практичних навичок під час виробничого стажування під супроводом ментора та практиків агробізнесу.

Практику студенти проходять у найбільш успішних агрохолдингах і агрокомпаніях України для того, щоб максимально зануритися в майбутню професію, випробувати себе в справі та попрацювати з ментором пліч-о-пліч. Після курсу навчання наші випускники отримують диплом магістра, а найбільш здібних студентів ментори і партнери запросять на роботу. Загалом, до участі у цьому проекті долучилося шість університетів України, серед яких і наш — Мелітопольський Таврійський державний агротехнологічний університеті імені Дмитра Моторного.

Як я вже сказала, минулого року за програмою «Агрокебети» ми зробили перший набір студентів за спеціальностями «Менеджмент» та «Агрономія». Програма цікава тим, що навчальний план повністю перероблений з урахуванням зауважень і побажань агровиробників, представників бізнесу, студентів, випускників… Тобто враховувалося все, щоб підготувати, так би мовити, «універсального солдата», який би відповідав підвищеним вимогам сучасності. Серед наших лекторів є також закордонні спікери, видатні науковці, українські досвідчені професіонали своєї справи. Заняття проходять як в онлайн, так і в офлайн- режимі. Виробнича практика триває півроку, тож час для здобуття практичних навичок є.

Я щиро вдячна директору ТОВ «АПК «Істок» Сергію Кульбачному, який завхсди з великим розумінням і бажанням співпрацює з нашим навчальним закладом, надаючи всі можливості для розвитку і професійного зростання майбутніх молодих кадрів. Окрема вдячність Михайлу Ткачуку за його невтомне прагнення поділитися досвідом, навчити молодих і зробити з учорашніх несміливих студентів професійних, талановитих агрономів.

Редакційно-видавничий відділ,
за матеріалами видання «Нова Таврія» №17 (11556), від 29 квітня 2021 року