Днями на косі “Бірючий острів” відбулося перше, організаційне, засідання оновленої науково-технічної ради Азово-Сиваського національного природного парку під головуванням його генерального директора Дмитра Пастернака.

На ньому було розглянуто багато питань, які стосувались приведення до вимог сучасного законодавства та “Проекту організації НПП…” поголів`я диких копитних, відновлення природної рослинності, розвитку туристичної галузі тощо. Особливу уваги члени НТР приділили проблемі управління осередком золотавого шакала, чисельніть якого стрімко зросла у останні роки. Цей інвазивний вид проникнув на територію Азово-Сиваського національного природного парку з Балкан та Кавказу і зараз заселив практично весь Український Південь.

В умовах майже повної острівної ізоляції Бірючого основним об`єктом живленння шакала стали малюки європейської лані, хоча зазначені хижаки також загризають молодих оленів та овець, що належать співробітникам парку. Внаслідок цього, під час останнього обліку чисельності диких тварин, проведеного 5.03.2020, було зафіксовано всього 46 телят лані 2019 року народження.

За наявності понад 300 дорослих самиць, це свідчить про неймовірне скорочення репро-дуктивної здатності бірючанської популяції лані. За досягення більшістю її особин похи-лого віку, відбудеться різке скорочення чисельності, причини якого формуються вже сьогодні.

Територія Азово-Сиваського НПП здавна використовується як база науково-виробничих практик студентів Таврійського державного університету імені Дмитра Моторного, а та-кож інших вузів Запорізької області, і тому важливими питаннями також були визнані:

• подальша співпраця науково-учбових закладів з національним природним парком;
• участь студентів у проведенні наукових досліджень на території НПП та співпраця із його співробітниками;
• участь студентів у збиранні наукових матеріалів для «Літопису природи» Азово-Сиваського НПП та залучення їх до написання цього важливого документу.

Окрім того, спеціально обговорювалися перспективи розвитку міжнародної співпраці з іншими природоохоронними структурами та науковими центрами Європи, використання Азово-Сиваського НПП у підвищення кваліфікації та навчанні персоналу інших природ-но-заповідних установ тощо.

Анатолій Волох, професор,
член НТР Азово-Сиваського НПП