16 квітня 2024 р. у Таврійському державному агротехнологічному університеті імені Дмитра Моторного відбулось урочисте відкриття Мовного арсеналу «Українська мова як маркер національної ідентичності: від традицій до сучасності». Захід організований мовним омбудсменом університету Тетяною ШАРОВОЮ за підтримки ректора ТДАТУ Сергія Кюрчева.

Відкрив Мовний арсенал із вітальним словом Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, наголосивши на винятковому значенні заходів із розвитку й популяризації української мови у протистоянні лінгвоциду на окупованих територіях. Він також нагадав про нормативні документи, які регулюють мовні процеси на рівні держави, та ознайомив із найновішими виданнями України, присвяченими дослідженням цих процесів у діахронічному та синхронічному вимірах.

Ректор ТДАТУ Сергій Кюрчев привітав усіх присутніх та наголосив, що заходи мовно-культурного спрямування є важливими для університету як релокованого закладу вищої освіти та дозволяють формувати у молодого покоління основи національної самоідентифікації та самосвідомості.

Зі словами привітання до всіх учасників мовного арсеналу звернулись також начальник відділу науково-методичного забезпечення підвищення якості освіти ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» Галина Коломоєць; с.н.с. Інституту цифровізації освіти НАПН України, консультант Ради молодих учених при МОН України Аліса Сухіх та мовний омбудсмен від студентського самоврядування у ТДАТУ Влада Шмалій. Кожен доповідач розкрив роль мовно-культурної освіти в своєму секторі діяльності та наголосив на важливості поширення такої практики як у регіонах, так і в державі в цілому.

Мовний омбудсмен ТДАТУ Тетяна Шарова ознайомила присутніх із тими кроками, які вже були зроблені нею на цій громадській посаді, та із запланованими заходами мовного спрямування, що відбуватимуться упродовж найближчих місяців на базі ТДАТУ.

Спікеркою першого дня Мовного арсеналу виступила Олена Семеног – д.пед.н., професор, завідувач кафедри української мови і літератури Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка – із презентаційним виступом «Культуромовна особистість молоді у проєкції розвитку на засадах інфомедійної грамотності». У своїй доповіді спікерка торкнулась таких важливих сучасного функціонування української мови, як роль у національній самоідентифікації, інфомедійна грамотність, лінгвоцид та засоби його подолання. Разом із Наталією Пономаренко, д-ром філософії, асистентом кафедри журналістики та філології Сумського державного університету, медіатренеркою спікерка розвінчувала найвідоміші фейки, пов’язані з мовним питанням, а також презентувала відео-, аудіо- та друковані проєкти здобувачів освітніх закладів різного рівня у м. Суми та в регіоні: «Відомі невідомі Суми», «Мовний форпост Сумщини» та ін.

Згідно з програмою Мовного арсеналу, науково-педагогічні працівники та здобувачі освіти протягом трьох днів долучатимуться до виступів фахівців з різних регіонів України, запланованих у межах академічного руху «Гостьовий професор» Вищої школи педагогічної майстерності. Підтвердженням актуальності теми Мовного арсеналу є той факт, що до урочистого відкриття доєднались і педагоги відокремлених структурних підрозділів ТДАТУ: Василівського, Оріхівського, Новокаховського, Мелітопольського фахових коледжів, Уманського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Т.Г. Шевченка, викладачі й здобувачі освіти Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка. Це дозволяє науково-педагогічним працівникам та студентам ТДАТУ відчувати свою єдність із колегами інших регіонів України, навіть перебуваючи на значній відстані, відчувати свою «включеність» у процеси загальнонаціонального і державного значення.

Щиро дякуємо адміністрації ТДАТУ за можливість проводити подібні зустрічі на актуальні для нашої країни теми, а також усім присутнім за небайдужість до українського слова.