24 лютого остаточно змінило підходи переважної більшості громадян України до мови, яка є маркером національної ідентичності українців.

Питання дотримання мовного законодавства в діяльності закладів вищої освіти перебувають на постійному контролі МОН України і Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня. Мовою освітнього процесу є державна мова і викладання українською у вишах передбачає частина перша статті 48 Закону України “Про вищу освіту” і стаття 46 Закону України “Про фахову передвищу освіту».

У ТДАТУ рішенням вченої ради з нового навчального року призначили власного мовного омбудсмена – уповноваженого із захисту державної мови в університеті. Університетським омбудсменом стала д.філол.н., професор Тетяна Шарова.

На сайті ТДАТУ засновано розділ – Мовний омбудсмен, де розміщено: основні нормативно-правові акти; функції уповноваженого із захисту державної мови в університеті; план роботи, а також контакти для звернення.

19 жовтня 2023 року Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь провів онлайн-зустріч з мовними омбудсменами 28 закладів вищої освіти України. До зустрічі долучилась мовний омбудсман ТДАТУ Тетяна Шарова. Тут можна було почути і про досвід роботи внутрішньо переміщених навчальних закладів Маріуполя, Мелітополя, Донецька тощо.

На зустрічі обговорювались питання необхідності створення Ліги мовних амбасадорів – людей з державницькою позицією, готових посилювати контроль за дотриманням мовного законодавства. Студентський мовний омбудсмен – це не тільки розмовні клуби і творчі зустрічі, це і надання правової допомоги тим, чиї мовні права були порушені.

«Є студенти, які за програмою подвійних дипломів, навчаються і в українських університетах, і за кордоном. Треба і цей вектор розглядати на перспективу. Крім того, попереду багато викликів в питаннях мовної деокупації. І не забуваймо: українська – мова нації переможців!», – наголосив Тарас Кремінь.

Відділ аналітики і інформації ЦІТІС