За останнє десятиліття в Україні відбулися зміни в науці та суспільній свідомості, які привели до необхідності переосмислення науки і освіти, а також їх цілей і завдань. Якісну освіту сучасного фахівця будь-якої галузі неможливо уявити без розвитку інформаційної, дослідницької та комунікативної культури. Функціональна компетентність сучасного магістра, аспіранта, молодого вченого характеризується свободою орієнтації в інформаційному полі, знанням безлічі точок зору, які стосуються не тільки його спеціальності, але і в цілому сільського господарства, аграрної політики, умінням вибирати і обґрунтовувати свій вибір, мистецтвом самостійного вирішення проблем засобами інформації та комунікації.

У зв’язку з вище зазначеним, аграрно-політичні дебати є ефективною педагогічною технологією, яка сприяє розвитку логічного і критичного мислення, комунікативної культури та навичок публічного виступу. Участь у дебатах дає можливість молодим фахівцям розвинути вміння працювати в команді, вибирати відповідних партнерів, вмінні концентруватися на суті проблеми і відстоювати свою точку зору щодо важливих аграрно-політичних питань для України.

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України за № 1/11-1559 від 13.02.18 на базі Уманського національного університету садівництва 06 – 08 червня 2018 р. планується проведення ХХ Всеукраїнського Зльоту студентських лідерів аграрної освіти. У рамках Зльоту відбудеться фінал аграрно-політичних дебатів серед студентства аграрних ЗВО України. Для участі у фіналі у ТДАТУ було проведено перший етап агродебатів у відповідності до рекомендацій, схвалених на засіданні НМК «Ради з виховної, спортивно-масової роботи та студентських справ» ДУ НМЦ «Агроосвіта» МОН та за методичної підтримки з боку проекту «Німецько-український агрополітичний діалог».

Теми для проведення дебатів цього року були визначені наступні (у підпунктах перераховані можливі питання, на які рекомендується звернути увагу при підготовці до дебатів для розкриття теми):

1) Зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення – введення вільного ринку землі.

• Хто має право купити і скільки?
  • Впровадження, в які терміни?
  • За якою процедурою?
  • Чи можуть купувати іноземці, чому?

2) Скасування спеціального режиму оподаткування для сільськогосподарських товаровиробників – збереження податкових переваг.

• За яких передумов (введення програми субсидування)?
  • Для всіх однакові умови або виключення для якихось галузей?
  • Перехідні періоди (що зараз і як було)?
  • Вплив на с/г введення загального податку на прибуток (для різних підприємств)?

3) Підтримка розвитку сімейних фермерських господарств – скорочення впливу великих аграрних підприємств/агрохолдингів?

• Хто гарантує продовольчу безпеку, з яких продуктів?
  • Роль сімейних фермерських господарств та агрохолдингів у розвитку сільських територій?
  • Хто може забезпечити високу якість продукції та її безпеку?
  • Роль структури аграрних підприємств для розвитку експорту аграрної продукції?

4) Диверсифікація виробництва чи вузька спеціалізація?

• Які переваги у сучасних умовах ринку?
  • Які можливості заняття певної ніші?
  • Як надходження з різних джерел забезпечують стабільність бізнесу?
  • Спеціалізація виробництва і якість продукції?

5) Сприяння розвитку сільськогосподарського консультування і аграрного туризму – забезпечення консультування підприємствами самостійно?

• Переваги єдиної системи державного консультування?
  • Доступ до нової інформації і результатів досліджень?
  • Залучення компетентних консультантів?
  • Оплата послуг консультантів і облік цих витрат в собівартості?

При визначенні переможця враховувались рекомендації для журі та критерії визначення переможця.

Рекомендації для журі – критерії для оцінювання дебатів:

• обізнаність учасників з проблем;
  • розкриття теми дебатів (всебічний аналіз проблеми та перерахування її важливих складових);
  • наведення достовірних і відповідних аргументів;
  • вміння логічно і послідовно відстоювати власну думку;
  • командна робота і її злагодженість.

Критерії для визначення абсолютного переможця:

• культура ведення дебатів;
  • грамотна мова і ораторське мистецтво;
  • оперативне використання аргументів опонентів в своєму виступі.

В агродебатах було запропоновано взяли участь всім студентам факультетів. Переможцем дебатів цього року як і минулого було визначено Бартиш Діану – студентку 4-го курсу ФЕБ, спеціальність «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

Вітаємо переможця з тим, що вона вдруге виборола право участі у одному з найграндіозніших всеукраїнських заходів для студентської молоді, тим паче цьогорічних Зліт проводиться в м. Умань, на базі Уманського дендрологічного парку!!!

Грицаєнко І.М., пом. ректора з ОВР, співорганізатор заходу