Наш світ невпинно розвивається. Від звичайного колеса ми дійшли до безпілотних автомобілів та літаків, від бунгало – до височезних хмарочосів, від парафінових свічок – до електростанцій. Найбільшою в Україні та в Європі атомною електростанцією є Запорізька. Зовсім недавно (23.11.17р.) студентам 12 ЕЕ групи разом з куратором Постніковою М.В. пощастило відвідати ЗАЕС. Скажу одразу, що екскурсія була дуже пізнавальною та всім без виключення сподобалась.

На початку екскурсії ми відвідали інформаційний центр Запорізької атомної електростанції, де проглянули документальний фільм про історію винаходу та розвиток атомної енергетики, побачили макети атомної станції та реактора. Після цього ми відвідали і саму станцію

Макет Запорізької АЕС

Макет реактора

З перших кроків по території станції нас вражало все: і сувора пропускна система з перевіркою паспортів, і зовнішній огляд з використанням металодетектора, і величезна територія, на якій розташована станція, і абсолютна чистота, яка підтримується на станції.

І ось ми на 5 енергоблоці, який має 2 відділення: так звану активну частину (реактор) та генераторне відділення. На жаль, реактор ми не побачили, бо там можуть знаходитися спеціально навчені працівники в захисному спорядженні, а от генераторне відділення вразило як розмірами приміщення, так і розмірами самого генератора із складною системою трубопроводів паро- та водопостачання.

Після відвідування енергоблоку, нам показали єдине в світі сухе сховище відпрацьованого ядерного палива, яке зберігається на відкритій площадці станції в бетонних контейнерах. Завантаження відпрацьованого ядерного палива у контейнери, їх встановлення на майданчику здійснюється під постійним контролем МАГАТЕ, а робітники станції постійно контролюють стан цих контейнерів та рівень радіації.

Радіаційний контроль пройшли і ми при виході зі станції.

Для нормальної роботи реакторів потрібна велика кількість води, яку беруть з спеціально побудованого водоймища. Нам показали величезну систему охолодження води, яка складається з гідромодулів різної конструкції, градирень та системи каналів з водою, запас якої поповнюється з Каховського водосховища.

Також ми відвідали ПМТ (повномасштабний тренажер), де побачили справжній пульт керування енергоблоком, на якому проходять навчання та тренування робітники станції та керівники енергоблоків. Вразила кількість найсучаснішого обладнання для пуску реактора та контролю за його роботою. Зміна того чи іншого параметра в роботі енергоблоку миттєво відображується на багаточисельних табло.

Керівник ПМТ спеціально для нас продемонстрував аварійну ситуацію в роботі енергоблоку, яка супроводжувалася світловою та звуковою сигналізацією, а аварійну зупинку реактора майстерно здійснила студентка нашої групи Гончарова Каріна.

Цікаво те, що аварійну зупинку реактора можна здійснити за 4 секунди, а от пуск реактора відбувається протягом цілої доби.

Можна ще дуже багато розповідати про це захоплююче місце, але як кажуть: «Краще один раз побачити, ніж тисячу разів почути».

Після екскурсії на Запорізьку атомну електростанцію в мене та моїх одногрупників виникли почуття великої поваги до працівників станції, які виконують таку складну та відповідальну роботу з обслуговування та ремонту найсучаснішого обладнання.

І ми ще раз переконалися, що зробили вірний вибір своєї професії, яка вимагає від нас добре вчитися, оволодівати професійними навичками, бути відповідальними, добре виконувати доручену справу.

Студент 12 ЕЕ групи Заяць Артем