Студенти – це один із самих прогресивних верств суспільства в усі часи. Їх сміливість і відвага до постійного втілення новаторських ідей, тяга до справжніх ідеалів свободи не раз ставала взірцем до загального наслідування, надихаючи інших і виступаючи прикладом для майбутніх поколінь.

Слово “студент” вперше почали використовувати ще в стародавньому Римі. Так називали людей, які наполегливо працюють та навчається, – всіх, хто займався пізнавальною діяльністю. У середньовічній Європі, починаючи з XII ст., “студентами” почали називати і викладачів, і учнів перших університетів. Лише згодом, з появою вчених звань у викладачів (магістр, професор), термін “студенти” закріпився лише за тими, хто навчався в університетах.

Українські студенти, як окреме явище, фіксується ще з XIV–XV ст., коли молоді люди вирушали навчатися з українських земель в італійські, французькі, польські та інші університети. Місцеве студентство виникає у XVI–XVII ст. з появою перших середніх і вищих навчальних закладів: Острозької академії, братських шкіл та Києво-Братської колегії (згодом – Києво-Могилянської академії). Так, у Львівській братській школі “спудеями”, або “студентами”, традиційно називали тих, хто не лише вчився, але й був вчителем-репетитором.

Сьогодні українці, як і європейці, святкують День студента 17листопада. В Україні цю дату офіційно заснували президентським указом 1999 року.

Втім, хоча сьогодні це свято має оптимістичне забарвлення, присвячене воно драматичним подіям і було започатковане для вшанування пам’яті юнаків, які загинули в окупованій Празі 1939 року. Тоді нацистами були розстріляні лідери чеської спілки студентства, ще 1200 осіб відправили до концтабору.

Дев’ятьох студентів, які були активістами студентського руху, стратили навіть без ув’язнення чи проведення суду. Після трагедії всі чеські вищі навчальні заклади закрили до закінчення Другої світової війни.

У 1941 році Міжнародна Рада Студентів вирішила встановити день пам’яті трагічних подій і вирішили зробити 17 листопада міжнародним днем всіх студентів. Пам’ятний день відзначали на рівні ООН.

Сьогодні в час драматичних викликів, студентство демонструє свою чітку громадянську позицію і патріотизм.

Вітаємо студентство ТДАТУ з Міжнародним днем студентів! Не втрачайте своїх можливостей, впевненості у своєму успіху і завжди досягайте своїх кращих перемог!

Зі святом!