IMG_20200305_085555Однією із наймолодших на факультеті АТЕ ТДАТУ є спеціальність «Геодезія та землеустрій», яку було відкрито 2017 року. У зв’язку із цим основним завданням університету є постійне поповнення матеріально-технічної бази спеціальності та оновлення її інформаційно-технічного забезпечення.

На сьогоднішній день на кафедрі «Геоекології і землеустрою» створено кабінет геодезії, кабінет землеустрою та навчальна аудиторія з картографії та топографії. Навчальна робота проводиться із застосуванням результатів сучасних наукових досліджень, використанням новітніх технічних засобів отримання аналізу, інформації, географічних інформаційних систем (ГІС) та дистанційного зондування земної поверхні (ДЗЗ).

Кабінет з геодезії використовується для викладання навчальних дисциплін зі спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» студентів СВО «Бакалавр»: вступ до фаху, електронні геодезичні прилади, інженерна інфраструктура територій. У навчальній аудиторії розглядається широкий спектр питань, пов’язаних з основами навчальних дисциплін, вивченням приладів для вимірювань (від простих  інженерних засобів вимірювань до складних електронних приладів та ін.), які мають прикладне використання не лише в інженерній геодезії, а й в інших суміжних галузях, зокрема, лісоустрою, будівництві гідротехнічних споруд, сільськогосподарських меліораціях тощо.

В якості матеріального забезпечення використовується таке допоміжне і основне обладнання як теодоліт, нівелір, вимірювальна дошка тощо. Отримані результати вимірювань, лабораторних досліджень обробляються в лабораторії з використанням персональних електричних обчислювальних машин.

У межах лабораторії виконуються такі види геодезичних робіт як встановлення геодезичних приладів на площині, з їх центруванням та налаштування приладів у вертикальній та горизонтальній площині.

Кабінет з землеустрою використовується для проведення аудиторних занять для здобувачів спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій».  Заняття проводяться з використанням сучасного устаткування та технічних засобів навчання, інвентарем, що забезпечує виконання лабораторно-практичних робіт у повному обсязі.

Під час проведення аудиторних занять використовується мультимедійна техніка для відображення, види геодезичних зйомок, типи межових знаків, будову геодезичних приладів та інструментів, способи вирахування площ, зміст землеустрою, організацію і планування землевпорядних робіт, заходи щодо раціонального використання та охорони земель і навколишнього середовища, склад і категорії земель, форми права власності на землю, класифікацію земельних угідь, етапи земельної реформи в Україні. Студенти працюють з планово-картографічним матеріалом,  визначають площі земельних ділянок, користуються геодезичними приладами, користуються схемами і проектами землеустрою,  розробляють систему сівозмін,  організовують та впорядковують сільськогосподарські угіддя, проектують заходи щодо раціонального використання та охорони земель і навколишнього середовища, відновлення і підвищення родючості ґрунтів, попередження деградації земель від негативних явищ.

Навчальна аудиторія з картографії та топографії використовується для проведення занять з дисциплін «Картографія» та «Топографія» для спеціальностей  101 «Екологія» та 193 «Геодезія та землеустрій». На заняттях, що проводяться із використанням інформаційно-комунікаційних технологій, використовуються навчально-методичні посібники розроблені викладачами кафедри, навчальні топографічні карти, атласи та геодезичні прилади. Викладачами кафедри при викладанні даних дисциплін активно впроваджуються новітні форми навчання (брифінги, лекції-дискусії, проблемні лекції, ділові ігри тощо).

Суттєве місце у навчальному процесі займають навчально-геодезичні і геоінформаційні практики, які дозволяють студентам поглиблено вивчити прийоми і методи геодезичних вимірів на місцевості, набути практичних вмінь з математичної обробки результатів вимірів, а також оволодіти навичками створення геоінформаційних моделей. Студенти, крім традиційних оптичних приладів, освоюють сучасні електронні прилади – тахеометри, нівеліри, електронні рулетки, станції GPS, передові новітні технології та програмне забезпечення.

Галина Тараненко, заступник декана з НР