Згідно з Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», державні службовці зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків (стаття 9).

Рівень володіння державною мовою підтверджує державний сертифікат, який видає Національна комісія зі стандартів державної мови (стаття 44). Шкала рівнів володіння державною мовою визначає три загальні рівні навичок: А (початковий рівень), В (середній рівень) та рівень С (вільне володіння державною мовою). Для того, щоб отримати державний сертифікат, претенденту необхідно скласти іспит на визначення рівня володіння державною мовою на базі спеціально створених іспитових майданчиків.

Відповідно до інформації, представленої на сайті Національної комісії зі стандартів державної мови, для складання іспиту претендент повинен пройти декілька кроків, а саме:

  •  зареєструватися в іспитовій системі (реєстрація відбувається в режимі онлайн);
  • прийти у визначений час на місце складання іспиту, маючи при собі документ, що підтверджує особу та пристроєм КЕП;
  • скласти комп’ютерних іспит в спеціально відведеній для цього аудиторії.

Результати іспиту будуть відомі упродовж 15 календарних днів з моменту складання іспиту.

Відповідно до Рішення Національної комісії зі стандартів державної мови від 26 жовтня 2021 року № 248 «Про призначення спеціально уповноважених установ (організацій), які проводять іспити на рівень володіння державною мовою» Таврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного призначено уповноваженою установою, яка проводитиме іспити на визначення рівня володіння державною мовою. Адміністрацією університету була придбана сучасна комп’ютерна техніка, веб камери, навушники з мікрофони. Для забезпечення прозорості проходження іспиту в аудиторії встановлені камери відеоспостереження. Аудиторія, де проходить іспит, є просторою та освітленою, що дозволяє учасникам зосередитись на складанні іспиту.

За проведенням іспиту на рівень володіння державною мовою слідкує інструктор, на якого покладаються відповідальні та важливі функціональні обов’язки. Зокрема, це підготовка аудиторії до проведення іспиту, перевірка працездатності комп’ютерів, веб камер та засобів зв’язку, ідентифікація всіх учасників, які складають екзамен, повідомлення інформації щодо правил та часових термінів перебігу іспиту. Під час проходження іспиту інструктор контролює процес проходження учасниками іспиту із дотриманням правил доброчесності. Функції інструктора на базі ТДАТУ виконує старший лаборант кафедри суспільно-гуманітарних наук Ольга Коновалова та інженер І категорії Марина Соловйова кафедри комп’ютерних наук, які мають достатню кваліфікацію для технічної підтримки процесу складання іспиту.

Функції екзаменаторів від ТДАТУ виконують викладачі кафедри суспільно-гуманітарних наук Анастасія Адамович, Оксана Максимець, Людмила Шлєіна, яких після закінчення навчання щодо процедури проведення іспитів на визначення рівня володіння державною мовою було включено до Переліку екзаменаторів Національної комісії зі стандартів державної мови.

Отже, ТДАТУ має всі необхідні технічні та людські ресурси для проходження іспиту на рівень володіння державною мовою.

Сергій Шаров,
зав. кафедри комп’ютерних наук