З 1 по 6 жовтня 2023 року відбулася освітня місія представників аграрної освіти до Нідерландів за темою «Регенеративне сільське господарство». В освітній місії взяв участь науковець Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, завідувач кафедри рослинництва та садівництва ім. проф. В.В. Калитки, к.с.-г.н. Максим Колесніков.

Місія була організована Департаментом міжнародного співробітництва у галузі освіти Міністерства сільського господарства, охорони природи та якості продуктів харчування Нідерландів та Асоціацією «Український клуб агарного бізнесу» за сприяння та фінансової підтримки відділу аграрного аташе Посольства Нідерландів в Україні.

Мета місії – вивчення досвіду нідерландських університетів щодо досліджень та інтеграції до освітніх програм питань регенеративного сільського господарства, а також співпраці університетів і бізнесу/фермерів щодо практичного вивчення кейсів застосування новітніх технологій.

Також, задачею місії було розширення міжнародних зв’язків українських аграрних університетів та поглиблення співробітництва з університетами Нідерландів.

В освітній місії, окрім Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, взяли участь представники Національного університету біоресурсів та природокористування України, Херсонського аграрно-економічного університету, Сумського національного аграрного університету, Подільського державного університету, Національного університету «Чернігівська політехніка», Полтавського державного аграрного університету, Уманського національного університету садівництва.

Представники міністерства освіти та міжнародного співробітництва Нідерландів ознайомили учасників місії з філософією зеленої освіти «Groenpact» та політикою держави щодо екологізації сільського господарства.

Було відвідано таки аграрні університети Нідерландів як: Aeres University of Applied Sciences Dronten, Wageningen University and Research, Van Hall Larenstein University of Applied Sciences, HAS green academy. Викладачі та науковці нідерландських університетів розповіли про систему здобуття освіти, зокрема й аграрної, в коледжах та університетських центрах Нідерландів.

Особлива увага була прикута регенеративному сільському господарству як основі аграрної освіти в країні. Регенеративне сільське господарство (землеробство) – це раціональний підхід сільського господарства до збереження та реабілітації систем землеробства та продуктів харчування. В Нідерландах відновлювальне землеробство сприймається як підхід або філософія землеробства, в основі якої лежить здоров’я ґрунту. Метою є поліпшення структури за рахунок збільшення органічної речовини та біології ґрунту. Ідея полягає в тому, що ґрунти з хорошою структурою, великою кількістю органічних речовин та здоровими організмами краще здатні утримувати воду, зберігати вуглець та протистояти ерозії.

Щоденно відбувалися дискусії у форматі Q & A між учасниками освітньої місії та представниками університетської спільноти Нідерландів.

В ході візитів до фермерських господарств (Farm of the Future, Esther Vennekens farm, Cold Greenhouse Cultivations at Warmonderhof) представники освітньої місії вивчали найкращі практики регенеративного сільського господарства.

У програмі місії відбувся круглий стіл в Університеті Вагенінген за участі Alex Lissitsa, засновника асоціації Українського клубу аграрного бізнесу (UCAB), члена наглядової ради, генерального директора IMC, Agrokebety. У своїй промові Алекс Ліссітса наголосив на необхідності переосмислення та реформуванні підходів до здобуття аграрної освіти в Україні, на актуальності запровадження відновлювального сільського господарства, як освітньої траєкторії та практики, особливо, в повоєнній розбудові нашої держави.

Як результат, було задекларовано підписання угоди між Міністерством освіти Королівства Нідерландів та асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» про імпліментацію ідей регенеративного сільського господарства в освітній процес аграрних університетів-партнерів та практику підготовки фахівців в Україні.

Виражаємо вдячність організаторам (Анатолій Циркун, Алла Кравченко, (УКАБ), Marc de Ruiter, Reinoud Nuijten (Agricultural Counsellor in Ukraine)) та керівництву ТДАТУ за чудову можливість взяти участь у освітній місії до Нідерландів!

Дякуємо всім за корисний досвід та враження!

Таврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного завжди залишається відкритим до спілкування, допомоги та співпраці.