Українські землі багаті на різні природні і архітектурні чудеса. Наш регіон – батьківщина козацтва, мистецтва, це місце активного культурного і політичного життя. Екскурсія до одного з найцікавіших міст в Україні – міста Дніпро, була організована кураторами груп Гулевським В.Б., Постол Ю.О., Ковалем Д.М., Ковальовим О.В. з метою формування у студентів енергетичного факультету вміння спостерігати за навколишнім світом, сприяння розвитку наукового мислення, інтересу до вивченого матеріалу, ознайомлення з культурно-суспільним надбанням нашого народу та людства, національними традиціями.

Сьогодні місто Дніпро – це величезний обласний центр, мегаполіс з населенням близько півтори мільйонів чоловік, який має прекрасні парки, сучасні проспекти й бульвари, велика кількість всіляких музеїв та театрів. Місто одночасно претендує на роль центру нової архітектури та пам’яток козацьких часів в Україні.

Дніпро, як центр космонавтики, є єдиним в Україні містом, де функціонує ракетно-космічний музей, де можна побачити реальні екземпляри ракетно-космічної техніки, а не їхні макети. Музей відкритий у 1996 році та названо на честь Олександра Макарова (1906-1999) – ракетобудівника та доктора технічних наук, котрий понад 25 років очолював Південний машинобудівний завод, де створювали космічну техніку.

Експозиція Аерокосмічного музею ім. Макарова представлена двома розділами – численна виставка у декількох залах та зразки ракетної зброї на вуличному майданчику.

Серед експонатів, розміщених у музейному залі, є справжні супутники та космічні станції, окремі агрегати різних ракетних комплексів.

 У ході екскурсії екскурсовод Мойса В.В. розповів як створювалася після другої світової війни та розвивалася галузь космічного ракетобудування; як виведений на навколоземну орбіту перший у світі штучний супутник Землі відкрив космічну еру в історії людства. Космічний апарат ПС- 1 (простий супутник- 1) був кулею діаметром 58 сантиметрів, важив 83,6 кілограма, був оснащений чотирма антенами завдовжки 2,4 і 2,9 метри для передачі сигналів передавачів, що працюють від батарей. Життєзабезпечення сучасних космічних систем забезпечують сонячні батареї, які можуть орієнтуватися залежно від положення супутника. Перша оперативна система у світі радіолокації, яка використовується для постійного моніторингу поверхні Світового океану використовується з 1983 року і досі. Також тут представлені отримані українськими супутниками зображення Землі у різних діапазонах спектру, зокрема в оптичному, мікрохвильовому, інфрачервоному.

У Дніпрі був побудований завод «Южмаш», який активно створював ракети. Відкрито конструкторське бюро “Південне”, яке займалося розробкою ракет, ракетоносіїв і супутників. Оскільки у місті дуже активно почала розвиватися галузь ракетобудування, то для поповнення кадрів був створений фізико-технічний інститут, який випустив не одне покоління талановитих фахівців для цієї галузі. Значна частина експозиції присвячена розповіді про творців цієї техніки – учених та конструкторів.

На майданчику біля музею у натуральну величину представлені зразки бойових ракет, ракетних комплексів і контейнер для транспортування ракет.

Під час екскурсії на Монастирський острів студенти та викладачі відвідали пам’ятник Т. Г. Шевченку та унікальний акваріум, відкритий у 1986 році в якому представлені сотні видів риб та жителів підводного світу. По своїх особливостях акваріум не має аналогів в Європі. У його будівлі споруджено 20 величезних акваріумів, в яких мешкають прісноводі види риб Центральної і Південної Америки, Південно-східної Азії, Африки, Індонезії, а також Дніпровського басейну. У центрі розташований тунельний акваріум на 100 тисяч літрів, населений представниками водоймищ України.

Багато видів риб – велика рідкість, особливо ті, які в умовах акваріума не розводилися: соми-перевертиши, боції-клоуни, скляні сомики, пара китайських аух, пантодони, та ін. Нещодавно в акваріумі з’явилися нові жителі – японські кольорові коропи Кої. Кої були виведені в Японії приблизно в 19 столітті. Також в Акваріумі є такий екзотичний житель, як 20-ти літній крокодил, є тераріум з черепахами, який населяють червоновухі черепахи з Північної Америки і наші європейські болотяні черепахи.

Також студенти та викладачі побували на підприємстві виготовлення шоколаду, шоколадних цукерок, а також іншої кондитерської продукції – кондитерській компанії «АВК» (див. Студенти енергетичного факультету відвідали кондитерську фабрику «АВК»). Після огляду Монастирського острова, однією з прикрас якого є білосніжна Миколаївська церква, що побудована у 1999 році, екскурсія завершилась прогулянкою  набережною, яка є найдовшою в Європі – близько 30 км.

Дивне і красиве місто Дніпро з багатовіковою архітектурною історією нікого не залишило байдужим. 

доц. каф. ЕТіТП  Гулевський В.Б., Постол Ю.О.