Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про вищу освіту», система внутрішнього забезпечення якості вищої освіти має забезпечувати «дотримання академічної доброчесності працівниками закладів вищої освіти та здобувачами вищої освіти».

Академічна доброчесність є важливим фактором успішності закладів вищої освіти, їх науково-педагогічних працівників, а також випускників. На ній базується довіра колег, роботодавців, замовників освітніх і наукових послуг, спонсорів, грантодавців, інших партнерів, необхідна для належного ресурсного забезпечення якісної вищої освіти і наукових досліджень. Наявність ресурсів дає змогу залучати кращих здобувачів вищої освіти, викладачів і науковців, які формують репутацію університету, брати участь у цікавих і престижних освітніх, наукових та інших проектах, отримувати важливі для науки і практики результати досліджень, а також підвищує зацікавленість донорів у підтримці закладу, його співробітників та здобувачів освіти. Таким чином, формується позитивний зворотний зв’язок, який посилює репутацію університету, його працівників і здобувачів та сприяє стійкому розвитку і конкурентоспроможності університету.

Отож, академічна доброчесність у закладі освіти – це поступовий процес, який передбачає навчання, налагоджену комунікацію між викладачами та здобувачами вищої освіти й підтримку адміністрації закладу освіти у впровадженні поступових кроків.

Згідно Закону України про освіту академічний плагіат – це:

– плагіат фрагментів письмових робіт та повних текстів;

– плагіат ідей, даних, моделей, ілюстрацій тощо;

– відсутність належних посилань за відсутності привласнення авторства;

– помилки цитування.

Сервіс пошуку плагіату Unicheck той помічник, який підтримує розвиток академічної доброчесності освітнього закладу. Завдяки поєднанню надсучасних технологій та інтуїтивного дизайну, Unicheck допомагає підвищити якість оригінальних текстів, а не просто вказує на текстові збіги.

На сьогодні число користувачів сервісу становить близько 1,5 млн у всьому світі. Сервіс пошуку плагіату Unicheck вже успішно використовують понад 100 українських та 500 іноземних навчальних закладів. Сервіс може працювати з текстами на 22 мовах у різних форматах, для перевірки однієї сторінки тексту Unicheck необхідно до 20 секунд, а працювати в ньому можна паралельно всім користувачам закладу вищої освіти.

Тому, між Таврійським державним агротехнологічним університетом імені Дмитра Моторного та сервісом перевірки оригінальності тексту Unicheck Україна підписано договір про надання послуг з метою сприяння розвитку академічної доброчесності при здійсненні освітньої діяльності та проведено навчальний семінар для відповідальних адміністраторів з боку університету.

За умовами даного договору Unicheck зобов’язується надавати університету послуги щодо доступу до онлайн-сервісу (віддаленої інформаційної системи), а саме, доступ та використання комп’ютерної програми, бази даних через інтерфейс, доступний в мережі інтернет для порівняння змісту текстових документів в електронному вигляді.

Також, ТОВ «Антиплагіат» (Unicheck) активно співпрацює з Американськими Радами з міжнародної освіти (Проєкт сприяння академічній доброчесності в Україні (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project – SAIUP), як і знедавна Таврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного. Головною метою спільної діяльності є створення широкої суспільної підтримки принципів академічної доброчесності, пояснення їх важливості для розвитку освіти та суспільства всім учасникам академічного процесу – здобувачами, батькам, викладачам та адміністраціям університетів.

Співпраця з Unicheck Україна надасть університету спектр можливостей та продуктів для ефективності системи забезпечення академічної доброчесності – запоруки якісної освіти.

Радміла Скляр,
завідувачка відділу моніторингу якості освітньої діяльності,
за матеріалами Unicheck Україна