У Науково-дослідному інституті зрошуваного садівництва Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного за підтримки Міністерства освіти і науки України та Національної академії аграрних наук України відбулася IV Всеукраїнська науково-практична конференція «Плодовий сад – новітнє в теорії та практиці». Вона проходила в онлайн режимі з використанням платформи ZOOM.

Такі умови проведення щорічної конференції були обумовлені ситуацією в країні через пандемію коронавірусу COVID-19. Попри все, організатори відзначають і позитивні моменти: такі умови дозволили розширити тематику конференції, у роботі якої прийняли участь вчені з різних регіонів країни. Було окреслено наукову ситуацію відносно різних видів плодових культур, включаючи той факт, що кліматичні зони нашої країни мають вплив на вирощування тієї або іншої плодової культури.

Цьогорічна зустріч в онлайн-форматі зібрала разом понад 50 учасників – відомих науковців та молодих дослідників із аграрних ВУЗів різних регіонів України, провідних наукових установ держави, серед яких основні науково-дослідні інститути садівництва НААН України. Було представлено наукові доповіді учасників з Інституту садівництва НААН України (м. Київ), Дослідної станції помології імені Л.П.СИМИРЕНКА ІС НААН (Черкаська обл.), Мелітопольської дослідної станції садівництва ім. М.Ф. Сидоренка ІС НААН (Запорізька обл.), Сумської дослідної станції (Сумська обл.), Уманського національного університету садівництва та Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного.

Основними напрямами роботи конференції були:

– Особливості сертифікації продукції розсадництва і плодівництва відповідно до вимог стандарту GLOBALG.A.P.: створення системи управління процесами виробництва продукції.

– Технологічні аспекти створення інтенсивних насаджень плодових культур.

–  Сучасні технології моделювання технологічних процесів та засобів механізації і автоматизації виробництва продукції садівництва.

Відкрив конференцію декан механіко-технологічного факультету, доктор технічних наук, професор Сергій Кюрчев, який наголосив на важливості розвитку галузі садівництва. Не зважаючи на карантинні умови проведення конференції, побажав всім успіху, плідної співпраці, міцного здоров’я та продовжувати традицію щорічного проведення такої конференції, але вже в умовах безпосередньої очної участі.

У свою чергу, декан факультету агротехнологій та екології Ірина Іванова висловила вітання всім учасникам заходу та побажала всім наукового зростання, єднання та подальшого наукового взаємозв’язку. Відмітила той факт, що наша співпраця об’єднує два блоки: питання щодо технології вирощування культур та їх переробки, тому розвиток галузі садівництва є дуже важливим.

Від імені Асоціації «Укрсадпром» виступив заступник голови Антон Тітов, який привітав всіх учасників конференції. Звернув увагу на мету створення асоціації, запевнив учасників конференції у підтримці галузі садівництва завдяки співробітництву з органами влади.

З привітальним словом від імені Українського відділення Міжнародної академії аграрної освіт звернулася до учасників конференції Вчений секретар УВ МААО, доцент Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного Надія Загорко, яка наголосила на тому, що протягом останніх років в Україні зберігається позитивна динаміка розвитку садівництва. Запорізька область в рейтингу з виробництва плодів та ягід займає 14 місце в Україні. Відмітила вагомий вклад вчених Мелітопольської дослідної станції у галузі сортовивчення та селекції.

Від виробничих підприємств з привітальним словом звернулася директор ТОВ «Агро-Фенікс» Катерина Боровікова. Вона виказала сподівання на очну зустріч у наступному році. Це б надало можливість продемонструвати учасникам досягнення та успіхи господарства за минулий рік та поділитися своїм досвідом з представниками виробничої та наукової сфери конференції.

Далі було заслухано наукові доповіді учасників конференції, серед яких найбільш інформативними були доповіді доктора сільськогосподарських наук, завідуючої селекційно-технологічним відділом, ІС НААН Олени Кіщак про наукові здобутки та реалії інтенсифікації культури черешні на сучасному етапі; кандидата сільськогосподарських наук, провідного наукового співробітника селекційно-технологічного відділу Віктора Жук, який повідомив про високоефективні елементи енергоощадної технології вирощування яблуні. Завідувач сектору захисту рослин ІС НААН Шевчук Ігор Васильович представив учасникам доповідь про регулювання чисельності та шкідливості фотофагів при органічному вирощуванні черешні.

Цікавою була доповідь кандидата сільськогосподарських наук, завідувачки відділу селекції та сортовивчення МДСС ім. М.Ф. Сидоренка ІС НААН Людмили Толстолік про вивчення механізму взаємодії «генотип-середовище» в селекції плодових культур, а також кандидата технічних наук Валентини Одинцової щодо фітомоніторингу у плодівництві.

Кандидат сільськогосподарських наук МДСС ім. М.Ф. Сидоренка ІС НААН, асистент ТДАТУ Павло Бондаренко окреслив проблеми вирощування черешні, що пов’язані із жорсткими кліматичними умовам півдня України.

Про функціональну схему системи зрошування доповів директор ТОВ «Полив-Сервіс», аспірант ТДАТУ Дмитро Філіпов.

Виступ кандидата технічних наук, ТДАТУ Лариси Бондаренко була присвячена використанню деревної біомаси плодових дерев для енергетичних потреб країни.

Завершив конференцію виступ директора науково-дослідного інституту зрошуваного садівництва ТДАТУ, доктора технічних наук Олександра Караєва про контроль якості рослин в плодовому розсаднику.

Заключним етапом конференції було прийняття рішення –постанови щодо продовження традиції проведення конференції такого типу і вже на V Всеукраїнську науково-практичну конференцію зустрітися особисто, відвідати господарства, які займаються вироблення продукції садівництва з тим, щоб обмінятися досвідом та продемонструвати свої досягнення.

Організаційний комітет конференції висловлює щиру подяку всім учасникам та гостям Конференції, сподівається на плідну співпрацюзадля вирішення проблем плодівництва та бажає всім міцного здоров’я, творчої наснаги та успіхів на ниві науки.

За матеріалами Науково-дослідного інституту зрошуваного садівництва ТДАТУ