5 грудня 1995 року рішенням Організації Об’єднаних Націй було оголошено Міжнародним днем волонтерів.

Волонтер – в перекладі з французької – «доброволець», «бажаючий». Це люди доброї волі, які всю свою невтомну енергію і щедрість душі віддають цій благородній справі. Їхні серця завжди відкриті до чужих страждань, а готовність допомогти немічним та хворим ніколи їх не залишає. Сьогодні робота волонтерів потрібна як ніколи. Діапазон участі волонтерів досить широкий – від допомоги в проведенні великих спортивних заходів до ліквідації наслідків катастроф.

Волонтерський рух існує вже багато століть і для українців волонтерство теж не нове явище. З давніх давен волонтери підставляли плече допомоги бідуючим, інвалідам, літнім і самотнім людям, погорільцям тощо.

Пропонуємо вашій увазі видання, що зберігаються у фондах наукової бібліотеки та висвітлюють тему волонтерства.

Це, зокрема – «Закон про волонтерську діяльність в Україні» від 2011 року, книга «Наші атланти: під покровом материнської сльози». Це — четверта із серії книг про діяльність однойменної волонтерської групи, журналіста Степана Гериліва. У книзі автором зібрані і хронологічно скомпоновані дописи в Facebook, пости з власних сторінок самих волонтерів, вірші, інтерв’ю.

Сюжет книги спонукає читача співпереживати й поступово з героями розповідей проходити всі етапи нелегкої волонтерської роботи.

На шпальтах журналів «Новое время страны», «Кореспондент», «Країна», ми стаємо свідками дивовижних історій звичайних людей, яких Майдан і війна на сході змусили стати маленькими героями великих подій.

Ірина Гук – 29 років, координатор медичного напрямку волонтерської організації «Народний тил», Аскольд Наумець – 81 рік, пенсіонер, допомагає переселенцям, Ганна Гвоздяр – 27 років, волонтерка в військовому шпиталі, Ірина Солошенко – волонтерка Головного військового клінічного госпіталю міста Києва, Галина Алмазова – парамедик в зоні АТО, Максим Мураткін, Артем Хмара – 31 і 38 років, створили компанію Крук, модернізуючи вогнепальну зброю для сил АТО, Вікторія Чеботарьова, Юрій Сидоряк – 29 і 34 роки, учасники волонтерського об́ єднання #ITsetka, Софія Пилипенко – 14 років автор проектів по зміні міського простору в Костянтинівці – депресивному містечку на Донеччині.

Нік Белогорський, народжений в Україні, досвідчений американський IT – бізнесмен, став одним із засновників волонтерського руху в підтримку України. Ольга Кудіненко – 32 роки, засновниця благодійного фонду на допомогу онкохворим дітям «Таблеточки», член опікунської ради дитячої лікарні Охматдит. Олена Масоріна – засновник фонду «Волонтерська сотня Україна – Світ», допомагає забезпечити армію. Фонд закупає майже все – від форми до військових топографічних карт.

Багато є прикладів милосердя не тільки до людей, а і до братів наших менших – тварин, яких, зокрема, намагаються рятувати волонтери в зоні АТО, про приклади такого волонтерства розповідає стаття «Пси війни» , надрукована у часописі «Кореспондент».

Наші земляки – мелітопольці: Олена Стрілецька, Юлія Полікарпова, к.е.н.. старший викладач кафедри Маркетингу Надія Серських багато часу і сил віддають волонтерству.

Студентство ТДАТУ також не виняток – вони активно займаються волонтерством. Це – вся студентська профспілка, всі соціальні сектори студентської ради факультетів – це, зокрема: Надія Шац, Ольга Борисенко, Віталій Салогуб 31 ЕЕ – волонтер, донор, а також наша випускниця Ліза Бончужна – координатор Української Волонтерської Служби у Мелітополі.

Ілона Волкова – заступниця координаторки спільноти волонтерів Української Волонтерської Служби в місті Мелітополь, студентка першого курсу МБЕЕ – випускниця всеукраїнської програми «Агенти волонтерства 2.0», брала участь у проекті «Соціальна доставка в Запоріжжі та Мелітополі», допомагала у організації акції «допоможи безхатченку». Ілона брала участь у програмі для сонячних дітей, допомагає у Волонтерському центрі під час пандемії коронавірусу 2019-2020.

Студентка економічного факультету – Наталя Мартинова, яка теж активно займається волонтерством, у День студентства стала переможницею в номінації «Студент – волонтер року».

Багато чуйних слів і подяки чують волонтери в день свого свята від високопосадовців, але найвища оцінка їхньої благородної праці – безмежна вдячність людей.

Наукова бібліотека щиро вітає всіх волонтерів зі святом. Нехай всі зроблені вами від чистого серця справи повернуться до вас сторицею.

Світлана Орлова,
провідний бібліотекар