Національна дослідницька рада Іспанії у лютому оновила рейтинг університетів світу Webometrics Ranking of World Universities ( версія 2021.1.1). Рейтинг досліджує понад 31 тисячу вишів світу, зокрема 316 українських. Головна ідея полягає в оцінюванні наукової, навчальної та соціальної місії університетів опосередковано через показники їхньої представленості у веб-просторі.

Методика, за якою був сформований останній випуск рейтингу, зазнала суттєвих змін. З попередніх індикаторів був вилучений індикатор “Присутність” (“Presence”). Таким чином, рейтинг був побудований на підставі трьох індикаторів:
Visibility (Вплив) – комбінація кількості зовнішніх гіперпосилань на домен університету й кількості доменів, з яких ці посилання надходять (частка – 50%);

Openness (Відкритість) – кількість наявних на сайті університету файлів у форматах Adobe Acrobat, Microsoft Word і Microsoft PowerPoint, проіндексованих академічною пошуковою системою Google Scholar (частка – 10%);

Excellence (Висока якість) – кількість наукових статей, що опубліковані авторами університету в журналах за 2015-2019 рр., проіндексованих наукометричною базою Scopus, та входять до складу 10% статей, найбільш цитованих у 26 наукових галузях, за версією Scimago Group (частка – 40%).

За допомогою вебометріческіх індикаторів аналізуються всі напрямки діяльності вузу: наукове, навчальний, культурне, соціальне, спортивне та інші.

Аналіз позицій ТДАТУ у Webometrics станом на лютий 2021:

• 5564 місце у світовому рейтингу
• 1585 місце серед університетів Європи
• 54 місце серед університетів України
• 2 місце серед аграрних ЗВО України ( НУБІП, 8 позиція серед ЗВО України)
• 3 місце серед ЗВО Запорізької області (ЗНУ, ЗНТУ відповідно 22 та 26 позиції)

До Ranking of World Universities увійшли показники прозорого рейтингу цитування у Google Scholar Citations (GSC) – TRANSPARENT RANKING: Top Universities by Citations in Top Google Scholar profiles. У останньому рейтингу представлено 76 українських ЗВО. ТДАТУ посів 24 позицію з кількістю цитувань 17399 (+3346).

Автори рейтингу Webometrics вважають цитованість у безкоштовній відкритій наукометричній базі Google Scholar індикатором веб-присутності науковців університету, який відображає їхню діяльність і є показником відкритості університету.

Показники цитування наукових публікацій у Google Scholar усе частіше використовується, як інструмент моніторингу публікаційної і наукової діяльності науковців ЗВО. Так, у академічному національному рейтингу «ТОП 200 Україна» у 2020 році, цей показник уперше використано, як окремий індикатор діяльності ЗВО.

Велике значення у просуванні і популяризації наукових досягнень викладачів належить науковій бібліотеці. Співробітники НБ наповнюють публікаціями Інституційний репозитарій ТДАТУ, який є відкритим електронним архівом публікацій Університету, а також супроводжують профілі багатьох науковців у Google Scholar. Статті, розміщенні у ElarTSATU, імпортуються і індексуються у наукометричній базі Google Scholar, а також у директоріях архівів відкритого доступу OpenDOAR, ROAR тощо.

Взагалі, можна констатувати, що на сьогодні ТДАТУ у світовому рейтингу Webometrics посідає достойне місце, демонструючи високий рівень освітньої, наукової та соціальної місії університету.

Ольга Білоцька,
відділ інформації та аналітики ЦІТІС